1. Hem
  2. keyboard_arrow_right vi gör skyddsvisir till vården
Artikelbild

vi gör skyddsvisir till vården

I rådande stund är behovet av sjukvårdsutrustning stort. Framförallt är det skyddsutrustning för personal som arbetar i vården och hemtjänsten som behövs. I denna utsatta situation är det glädjande att Hulebäcksgymnasiet har möjlighet hjälpa till. Genom att använda modern teknik och våra 3D-skrivare har vi kunnat börja tillverka ansiktsvisir.

- Jag fick en förfrågan om det skulle vara möjligt att printa visir och googlade lite innan jag hittade en bra ritning på nätet. Sedan var det bara att starta 3D-skrivaren och börja produktionen, säger skolans IT-tekniker Lars Bohman.

- Vi skriver ut själva bågen och sedan fäster vi ett genomskinligt plastark på den och vips så är det ett fullt fungerande ansiktsvisir.

Visiren har testats av personal inom socialtjänsten och inom kort kommer ansiktsvisiren börja användas av kommunens vårdpersonal.

- Vad som är bra med bågarna är att de kan desinficeras och återanvändas, säger Martin Filin Karlsson som är planeringsledare inom socialtjänsten.

Senast ändrad

2020-04-03

Vi använder cookies för att förbättra din upplevelse av vår webbplats. Läs mer om hur vi använder cookies här.