1. Hem
  2. keyboard_arrow_right Nyheter
  3. keyboard_arrow_right Vinnare i årets Hulesärk

Denna nyhet är äldre än sex månader och är kanske inte aktuell längre.

Hulesärken 2019 vinnare

Vinnare i årets Hulesärk

Årets vinnare av Hulesärken blev klass ES19C som efter en rafflande final mot SA18C tog hem segern.

I början av varje läsår hålls traditionsenligt Hulesärken på gymnasiet. Det är en tävling utformad för att välkomna ettorna in i Hulebäcksgymnasiets anda och ett roligt sätt att lära sig hitta i skolans lokaler. Samtidigt stärker vi sammanhållningen mellan klasser och årskurser. Tävlingen är uppdelad i ett antal stationer där olika uppdrag skall genomföras på bästa sätt. Tredjeårseleverna utformar stationerna och ettor och tvåor delas in i lag klassvis som tävlar mot varandra. Hulesärken ger eleverna en trivsam start på skolåret.

Tack till alla för en väl genomförd och lyckad Hulesärk 2019!

Läs mer om Hulesärken

f

Senast ändrad


Vi använder cookies för att förbättra din upplevelse av vår webbplats. Läs mer om hur vi använder cookies här.