1. Hem
  2. keyboard_arrow_right Nyheter
  3. keyboard_arrow_right NIU - Innebandy på Hulebäck

Denna nyhet är äldre än sex månader och är kanske inte aktuell längre.

Artikelbild

NIU - Innebandy på Hulebäck

Kombinera dina studier med innebandy.

Blivande gymnasieelever i hela Sverige står nu inför gymnasievalet. De ansvariga för den populära NIU-utbildningen inom innebandy på Hulebäcksgymnasiet i Mölnlycke är i full fart med att göra sig redo för att ta emot nya elever som vill ta sin innebandy till nya nivåer.

- Utbildningen riktar sig till den som vill satsa på sin innebandy och samtidigt ha en stabil grund att studera vidare på, säger Mehregan Redjamand, instruktör inom innebandy på Hulebäcksgymnasiet.

Nationella idrottsutbildningen i innebandy (NIU) kombineras med studier inom Ekonomi-, Samhälls-, Natur- eller Barn- och fritidsprogrammet. Under utbildningens gång läser eleverna 400 poäng innebandykurser som bland annat ersätter elevernas individuella val.

Hulebäcksgymnasiet bedriver sin NIU-utbildning inom innebandy i Wallenstamshallen i Mölnlycke, som ligger i anslutning till skolan.
Läs mer om innebandy på Hulebäcksgymnasiet

Ett vinnande koncept

Framgångarna har varit många för utbildningens elever, både under pågående utbildning och efter studenten.

- Flera av våra elever har gått vidare till att debutera i SSL, Svenska Superligan, och andra har vunnit SM i sina klubbar och spelat U19-VM, säger Peter Olsson, huvudinstruktör inom innebandy på Hulebäcksgymnasiet.

Ansökan

Ansökningsperioden till utbildningen är öppen från 27 september till och med 1 december 2019.
Du gör din ansökan på: https://www.innebandy.se/spelare/innebandygymnasier/niu/länk till annan webbplats

Nyhetsblad

Senast ändrad


Vi använder cookies för att förbättra din upplevelse av vår webbplats. Läs mer om hur vi använder cookies här.