• Hem
  • keyboard_arrow_right Nyheter
  • keyboard_arrow_right Hulehjälpen och Julmarknad

Denna nyhet är äldre än sex månader och är kanske inte aktuell längre.

Hulehjälpen 2019

Hulehjälpen och Julmarknad

Hulehjälpen, Hulebäcks egna version av Musikhjälpen, hålls i år på torsdag 5/12. Pengarna som samlas in går oavkortat till Musikhjälpen som i år har fokus på att hjälpa människor som blivit utsatta för sexuellt våld i samband med krig.

Hulehjälpen hålls 5/12 kl. 9.45-15 i Gatan på Hulebäcksgymnasiet. Mediaelever från både Samhälls- och Estetiskaprogrammet håller i arrangemanget och de sänder både radio och tv live under dagen. Det blir musik, intressanta intervjuer och reportage. Det finns även en öppen scen. Vill du uppträda anmäler du dig till Mats Högberg på mail: mats.hogberg@harryda.se.

Samtidigt som Hulehjälpen pågår är det också julmarknad i Gatan. Den arrangeras av de elever som läst UF, Ung Företagsamhet, och det är ett gyllene tillfälle att passa på att handla julklappar.

Musikhjälpen hålls i Västerås 9-12 december. Läs mer om årets insamling och vad pengarna bidrar till här!länk till annan webbplats

Varmt välkommen till oss!

UF Och Hulehjälpen 2019

Senast ändrad

2019-11-29

Vi använder cookies för att förbättra din upplevelse av vår webbplats. Läs mer om hur vi använder cookies här.