1. Hem
  2. keyboard_arrow_right Nyheter
  3. keyboard_arrow_right Hulebäcks lucia i år på nätet

Denna nyhet är äldre än sex månader och är kanske inte aktuell längre.

Artikelbild

Hulebäcks lucia i år på nätet

Luciafirandet på Hulebäck är något alldeles unikt och något utöver det vanliga.

Traditionsenligt brukar skolans lussetåg skrida fram med ljus och sång och lysa upp skolan. Just i år blir det ett annorlunda firande som är anpassat till distansundervisningen. Vi vill ändå hålla traditionen vid liv eftersom den skapar samhörighet och ger oss ljus och hopp i denna mörka tid. Därför är årets luciatåg en filminspelning som du kan se hemma och på så vis ändå få en känsla av ett riktigt Hulebäckslussetåg.

Se årets luciatåg här Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.


Senast ändrad


Vi använder cookies för att förbättra din upplevelse av vår webbplats. Läs mer om hur vi använder cookies här.