1. Hem
  2. keyboard_arrow_right Nyheter
  3. keyboard_arrow_right Natur Tvär ringar in pandemin

Denna nyhet är äldre än sex månader och är kanske inte aktuell längre.

Artikelbild

Natur Tvär ringar in pandemin

Äntligen tillsammans på plats i skolan!

Treorna på Natur Tvär passade på att vara utomhus i vårsolen och umgås som helklass med både natur- och samhällsinriktningen. Eleverna fick ta ställning till etiska frågeställningar såsom: Vem ska få vaccin först? Hur borde staten hantera riskerna? Får individen verkligen vägra vaccinering?

Diskussionerna värmde i vinden och olika svar mejslades fram. Astra Zeneca föredrogs framför Sputnik, företagskonkurser är värre än sänkta pensioner och den svenska coronastrategin står högre i kurs än den finska.

Efteråt värmde en fika inomhus, givetvis med sedvanlig distans!

Ulrika och klassen

Senast ändrad


Vi använder cookies för att förbättra din upplevelse av vår webbplats. Läs mer om hur vi använder cookies här.