1. Hem
  2. keyboard_arrow_right Nyheter
  3. keyboard_arrow_right OLYMPISKA SPEL PÅ NATUR TVÄR
Artikelbild

OLYMPISKA SPEL PÅ NATUR TVÄR

Teori och praktik lirade i samklang för eleverna på Natur tvär. Efter att först ha räknat på den perfekta idrottsprestationen fick de sedan tillämpa sina kunskaper praktiskt på idrottslektionen.

I projektet OS vävs fysik, biologi, engelska och idrott samman. Det gäller att räkna ut den optimala kaströrelsen för att få maximal kastlängd och kurva. För att lösa detta behöver man veta hur en muskel kontraherar. Hur bör en idrottsutövare äta för maximal effekt vid tävling samt hur fungerar egentligen matsmältningen? Vilka konsekvenser som följer av dopning diskuteras på engelska.

Dessa kunskaper omsätts sedan i praktiken på idrottslektionen då länder tävlar mot varandra i längdhopp, kula och stafett. I år vanns Tvärguldet av Australien men alla deltagare kämpade föredömligt i septembervärmen!

Senast ändrad


Vi använder cookies för att förbättra din upplevelse av vår webbplats. Läs mer om hur vi använder cookies här.