Denna nyhet är äldre än sex månader och är kanske inte aktuell längre.

Språk, ost och kultur i samklang
Publicerad:
På språkdagen får alla i årskurs 1 som läser moderna språk en annorlunda skoldag med fokus på kulturen i landet där språket talas. Franskaeleverna fick starta dagen med un petit-déjeuner och ostprovning.
Efter den inledande frukosten med croissant och chocolat chaud så var det dags att ge sig på ostarna. Brie, Petit Chèvre, Camenbert och Roquefort stod uppradade inför de förväntansfulla eleverna. Franskalärare Helen Nordenborg berättade i vilken ordning ostarna bör prövas och även hur franska ostar ska skäras upp.
– Jag tyckte att brieosten var godast, jag tyckte inte att de andra ostarna smakade så gott, Jag är inte världens ostfan så därför tyckte jag att den som smakade minst var godast, säger Stella Gabrielsson i SA25c som ändå tycker det är roligt att få lära sig mer om den franska kulturen på ett sätt som inte liknar de vanliga lektionerna.
Medan faten rensas på den sista osten får eleverna se en film om hur de olika ostarna tillverkas. Förutom ostprovningen fick franskaeleverna se på filmen C'est la Vie och göra ett musikquiz.
– Syftet med den här dagen är att få känna på franskans kultur. Så att man får lite liv i språket så att det inte bara blir torrt och knastrigt med tragglande av grammatik, säger fransklärare Helen Nordenborg.
Oktoberfest på tyskan

Eleverna fick slöjda sin egen Schultüte som de sedan enligt traditionen har fått presenter i. De har också gjort egna filmer utifrån olika situationer som att gå på restaurang, gå på shoppingtur, i skidbacken, på stranden, turist i Berlin. Och så klart då oktoberfesten där det bland annat festades på pretzels.
Salsadans och dödsfirande på spanskan

Spanskaeleverna fick ge sig på att danska salsa. De fick också fira traditionell Dia de los muertos med masktillverkning och ansiktsmålning. Språkcafé med quiz liksom information om att studera utomlands stod också på programmet.
Matlagning med italienska smaker

Eleverna som läser italienska fick laga sin egen Bruschetta och titta på Pinocchio.
