• Hem
  • keyboard_arrow_right Nyheter
  • keyboard_arrow_right Ebba vann dubbelt
Artikelbild

Ebba vann dubbelt

Stort grattis till Ebba Gustafsson i EK18A som den 24–25 augusti vann en dubbelseger i Ungdomsfinnkampen.

Ungdomsfinnkampen är ungdomsversionen av Finnkampen som är en årligt återkommande friidrottslandskamp mellan Sverige och Finland. Tävlingen hölls i år på Stockholms stadion och anledningen till att Ebba medverkade var att hon tidigare i år vann junior-SM i sin åldersklass, flickor 17.

I Ungdomsfinnkampen vann Ebba den individuella grenen 400 meter. Hon blev därefter uttagen att springa stafett 4x400 meter och även den vann hon tillsammans med sitt lag. Ebba beskriver känslan av att vinna som helt fantastisk och säger att vinsterna är ett kvitto på att all träning har gett resultat. Vi på Hulebäck önskar lycka till även i kommande tävlingar!

Senast ändrad

2019-10-18

Vi använder cookies för att förbättra din upplevelse av vår webbplats. Läs mer om hur vi använder cookies här.