1. Hem
  2. keyboard_arrow_right Nyheter
  3. keyboard_arrow_right ÄNNU ETT SM-GULD TILL PIXBO
Artikelbild

ÄNNU ETT SM-GULD TILL PIXBO

För några veckor sedan vann Pixbos P 16 lag SM-guld och nu i helgen lyckades även Pixbos Herrjuniorer, HJ18, med samma bedrift.

I laget spelade inte mindre än elva Hulebäckselever som läser nationell idrottsutbildning med innebandyinriktning, NIU.

Extra roligt var att tre av spelarna från P16 var med i 18-årslaget och alltså vann sitt andra SM-guld på kort tid.

SM-sluspelet arrangerades i Uppsala dit lag från hela landet hade rest för att stråla samman och göra upp om guldet.

Finalen blev en spännande historia där Pixbo mötte RIG Umeå. Pixbo lyckades mirakulöst vända ett underläge genom att först ha reducerat bara 30 sekunder innan fulltid och strax därpå kvitterat endast 9 sekunder innan slutsignalen. Matchen gick sedan till straffar efter en mållös förlängning. Avgörande straffen satte Samuel Dömstedt - samme man som avgjorde 16-årsfinalen!

Med i truppen var: Sebastian Österman, Teodor Stenberg och Hampus Nyberg(EK20B), Wictor Lundstedt och Kristian Ikponwosa (EE20), Oscar Winblad Bergholtz (BF20), Oscar Hammarqvist, Benjamin Schill, Gustav Lindberg, Samuel Dömstedt (EK21B), Olle Rudmark, Nils Rydstedt (NA20B) och Albin Flöjner (SA20B)

Även Pixbos tjejer spelade SM-slutspel och gjorde bra ifrån sig men förlorade i kvartsfinalen mot RIG Umeå. Värt att notera är dock att Frida Hellström (SA19B) blev utsedd till turneringens bästa back.

Se bilder och läs mer på innebandymagazinet Länk till annan webbplats.


Bilderna är från Innebandymagazinet

Senast ändrad


Vi använder cookies för att förbättra din upplevelse av vår webbplats. Läs mer om hur vi använder cookies här.