1. Hem
  2. keyboard_arrow_right Nyheter
  3. keyboard_arrow_right Rapport 2 från Malta
Artikelbild

Rapport 2 från Malta

Några elever från Handelsprogrammet gör sin praktik på Malta. Läs om deras upplevelser.

Hälsningar från APL på Malta

Den här veckan har bjudit på varierande väder det har varit allt från både regn och 13 grader till sol och 24 grader. Vi tog i torsdags båten in till stora ön för att besöka Mdina – den tysta staden, det är en gammal stad som var Maltas huvudstad innan Valletta blev det. Det finns allt från vackra kyrkor till mysiga gränder och fina stränder att besöka.

När vi var i Mdina besökte vi en kyrka där det pågick ett bröllop med fin musik och många gäster. Efteråt såg vi brudparet och deras gäster åka runt i fina bilar inne i Mdina där endast boende får köra. Det fanns även skyltar om att man inte skulle vara så högljudd för de boendes skull.

Vi hade tyvärr lite otur på vägen till Mdina för vår buss gick sönder mitt i vägen så vi fick invänta en ny buss. Men annars var det en väldigt rolig och lyckad utflykt och på vägen hem åkte vi till en utsiktsplats där man såg horisonten.

Hälsningar Elin, Emma, Alva och Wilma HA19

Senast ändrad


Vi använder cookies för att förbättra din upplevelse av vår webbplats. Läs mer om hur vi använder cookies här.