1. Hem
  2. keyboard_arrow_right Nyheter
  3. keyboard_arrow_right Murder by Death
Artikelbild

Murder by Death

Teatereleverna i åk 3 bjuder in alla som vill komma till årets slutproduktion ”Murder By Death”.

Murder By Death är skriven av Neil Simon och är en helgalen komedi som innehåller komik, satir, deckarmysterium, mord, musik och dans.

Pjäsen parodierar deckarnoveller och deckarserier. Den handlar om en skara kända detektiver som bjuds hem till den förmögna Martha Twain. Hon utmanar dem att lösa ett mord som ska ske när klockan slår tolv.

Föreställningen spelas i Kulturhuset den 5/5 kl. 12.00 och även den 6/5 kl. 12.00.

Längd c:a 1 timma och 45 minuter inklusive paus.

Alla som vill komma till årets slutproduktion ”Murder By Death” är välkomna, men eftersom det är ett begränsat antal platser krävs en föranmälan så skriv en chatt till Christer Thunberg där du anger namn och klass samt antal personer.

Varmt välkommen!

Senast ändrad


Vi använder cookies för att förbättra din upplevelse av vår webbplats. Läs mer om hur vi använder cookies här.