1. Hem
  2. keyboard_arrow_right Nyheter
  3. keyboard_arrow_right Beachvolley för teknikeleverna
Artikelbild

Beachvolley för teknikeleverna

I måndags anordnades teknikprogrammets årliga Beachvolley-dag i Kvibergs inomhushall ”Beach Center”. Hela teknikprogrammet, var på plats och vi hade hela den stora hallen med tio banor för oss själva.

Lagen delades in i två grupper med tio lag i varje. Efter hela 90 fullspelade matcher väntade sedan en spännande final mellan de vinnande lagen från respektive grupp. Längsta stråt drog till slut laget med det fantasieggande namnet ”Lag 6” som fick äran att höja den åtråvärda pokalen.

Tack alla inblandade som hjälpt till att göra dagen rolig och minnesvärd, vi räknar med att vara tillbaka nästa år igen.

Text och bild: Henrik Johansson
Bild: Emil Alenius

Nyhetsblad

Hallen fylldes av kämpaglöd när matcherna drog igång

Nyhetsblad

Det segrande laget poserar stolt med vinnarpokalen

Senast ändrad


Vi använder cookies för att förbättra din upplevelse av vår webbplats. Läs mer om hur vi använder cookies här.